PASLANMAZ VE PASLANMAZ ÇELİK NEDİR?

PASLANMAZ ÇELİK

Paslanmaz çelik %10,5 ve üzeri oranda krom, %0,12 ve altında karbon içeren ve bunun sonucu olarak korozyona karşı dayanıklılık sağlayan, kendini onaran bir yüzey tabakası oluşturan demir alaşımıdır.

Paslanmaz çelik, 20. Yüzyıl başında, esas olarak kimya endüstrisindeki uygulamalarda ihtiyaç duyulan yüksek korozyon direnci ihtiyacı üzerine geliştirilmiştir. Günümüzde ise, çok değişik şartlara cevap verebilen yüzyirmiden fazla türün elde edilebilmesi söz konusudur. Paslanmaz, gıda endüstrisinden makine üretimine, mimari inşaat uygulamalarından evlerimizin mutfaklarındaki aksesuarlara kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.
Paslanmaz çeliğin, korozyona karşı dayanıklılığı, uzun ömürlü olması, sağlam yapısı her geçen gün hayatın  daha çok alanında kullanılması sonucunu da beraberinde getirmektedir.

Paslanmaz çelik çevre ile ilgili de çok iyi bir şöhrete sahiptir. Onun geri dönüşüm niteliği olağanüstü yüksektir. En dayanıklı metal malzemelerden biri olan paslanmaz çelik sürdürülebilirlik açısından üretime katkıda bulunur. Korozyon direncinden kaynaklanan nötr özelliği, paslanmaz çeliği bugün hemen hemen tüm üretim sektörlerinde yaygın ve kullanılabilir bir malzeme yapmıştır.
Paslanmaz çelik başlıca 4 gruba ayrılır:

  • ÖSTENİTİK

    Paslanmaz çeliğin en çok kullanılan türüdür. Bu grup en çok kullanılan 304, 316 kalite çelikleri ve yüksek alaşımlı 310S kalite çelikleri ihtiva eder. İçeriğinde minimum % 7 oranında bulunan nikel çelik yapıyı tamamen östenitik yapar. Nikel, malzemeye süneklik, geniş sıcaklık aralığında çalışma olasılığı, manyetik olmayan özellikleri ve iyi kaynaklanabilirlik kazandırır.

  • FERRİTİK
    Bunlar düşük karbonlu ve % 12 - % 18 arası krom içeren paslanmaz çelik türüdür. En çok kullanılan türü 430 kalite çeliklerdir. Yapı itibariyle yumuşak çeliklere benzerler, ancak korozyon dayanımları yüksektir. İçerisinde nikel çelik bulunmaz, bu nedenle aynı zamanda manyetik özelliğe sahiptirler.
  • ÖSTENİTİK-FERRİTİK (Duplex)
    Östenitik ve ferritik fazlardan oluşan içyapısı nedeniyle dubleks paslanmaz çelik adını alırlar. Alaşımda yüksek oranda krom (% 18 - 28) ve orta miktarda nikel (% 4,5 - 8) içeren çeliklerdir. İçerikte % 8 nikel olması tam östenitik yapı için yetersizdir. Dubleks yapısı hem kuvvet hem de süneklik sağlar.


MARTENSİTİK
% 0,1 karbon ve % 11-13 arasında krom ihtiva eder. Orta derece korozyon dayanımına sahiptirler. Isıl işlem uygulanabilir ve sertlikler elde edilebilir.

 

Bizi ve Teknolojiyi Sosyal Medyada Takip Edin...!